به گزارش برق نیوز به نقل از ایرنا، حسین علی ابراهیمی کارنامی افزود: با توجه به اینکه یک واحد دیگر این نیروگاه نیز در وضعیت اورهال (تعمیرات اساسی و به روز رسانی) قرار دارد، این واحد هم اکنون با 40 درصد ظرفیت فعالیت دارد.

وی بیان کرد: نیروگاه شازند روز گذشته با وجود شرایط هشدار در شهرهای اراک و شازند از مازوت استفاده می کرد که با پیگیری های صورت گرفته مصرف مازوت کاهش یافته و عمده سوخت مصرفی این نیروگاه به گاز تبدیل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: به دلیل شرایط اقلیمی منطقه در فصول سرد سال آلاینده های متصاعد شده از نیروگاه حرارتی در هوای شهرهای اراک و شازند ایستایی دارد و نباید مصرف سوخت این نیروگاه مازوت باشد.

ابراهیمی کارنامی اظهار کرد: بر اساس پیش بینی های هواشناسی، شرایط آلایندگی در اراک و شازند در چند روز آتی استمرار دارد و بر اساس تعهد شرکت ملی گاز کشور و وزارت نیرو، در چنین وضعیتی نیروگاه شازند نباید از سوخت مازوت استفاده کند و اجازه راه اندازی مجدد واحد از مدار خارج شده منوط به فروکش کردن شرایط ناسالم هوا است.

وی تاکید کرد: سلامت مردم از هر مساله دیگری واجب تر است و محیط زیست این رسالت مهم را با جدیت دنبال می کند.

مدیر روابط عمومی نیروگاه حرارتی شازند نیز گفت: درحال حاضر این نیروگاه با ترکیب سوخت 30 درصدی مازوت و 70 درصدی گاز فعالیت دارد.

وحید نواعتقاد افزود: تا روز گذشته سهمیه یک میلیون متر مکعب گاز برای این نیروگاه تخصیص شده بود که امروز به دو و نیم میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

وی توضیح داد : این نیروگاه به سهمیه پنج میلیون متر مکعبی گاز نیاز دارد اما به دلیل سرمای شدید در استان های کرمانشاه و همدان تاکنون محقق نشده است.

میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون در هوای شازند در سنجش صبح روز یکشنبه به 81 میکروگرم بر متر مکعب و دی اکسید گوگرد به 170 رسید در حالیکه شاخص سنجش استاندارد ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون 35 میکروگرم بر متر مکعب و دی اکسید گوگرد 140 است.

میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون در هوای اراک در ساعت 9 صبح امروز (یکشنبه) به 52 میکروگرم بر متر مکعب رسید در حالیکه شاخص سنجش استاندارد آن 35 میکروگرم بر متر مکعب است.

مدارس ابتدایی و پیش دبستانی شهری شهرستان اراک در نوبت صبح و همه دوره های تحصیلی شهرستان شازند از توابع استان مرکزی در نوبت صبح و عصر روز یکشنبه بر اثر آلودگی هوا و اعلام شرایط هشدار تعطیل اعلام شده است.

کلانشهر اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون 29 روز ناسالم را در کارنامه خود ثبت کرده است.

نیروگاه حرارتی شازند در کیلومتر 25 جاده اراک – شازند و در شرق پالایشگاه امام خمینی شازند واقع شده که فعالیت خود را از سال 79 آغاز کرده است.

این نیروگاه با ظرفیت تولید 1300 مگاوات انرژی برق از طریق چهار واحد بخار 325مگاوانی فعالیت دارد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo