به‌گزارش برق نیوز، ولی‌الدین مصلحتی شربیانی با اشاره به اینکه ایران نخستین کشور به لحاظ وسعت برق‌رسانی به روستاها با استفاده از انرژی خورشیدی است، گفت: در حال حاضر 170 روستای کشور از طریق سامانه‌های فتوولتائیک برق دار شده است.

وی افزود: توان نیروگاه‌های خورشیدی منصوبه در روستاهای کشور حدود 2 مگاوات است.

مصلحتی با بیان اینکه 40 روستای دیگر در برنامه برق‌رسانی به روستاها با انرژی خورشیدی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: بسیاری از هزینه‌های سرویس و نگهداری پس از بهره‌برداری نظیر تعویض باطری و تجهیزات به کار رفته توسط دولت به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی برق‌رسانی به عشایر را حائز اهمیت برشمرد و یادآور شد: احداث نیروگاه‌های خورشیدی مختص عشایر به ظرفیت 300 وات بر ساعت در برنامه سال آینده برق کشور است.

شربیانی با اشاره به اینکه برق‌رسانی به روستاهای 10 خانوار باقی مانده تا پایان سال جاری به اتمام می رسد، گفت: بسیاری از این روستاها در استان سیستان و بلوچستان واقع شده و در استان یزد نیز جشن برق‌رسانی کامل را تا پایان سال خواهیم گرفت.

وی متذکر شد: امیدواریم با مشارکت اهالی روستای میل سفید از توابع خرانق اردکان و تامین اعتبار، شرایط برای تامین برق این منطقه ایجاد شود.

مجری طرح برق روستایی کشور تامین برق عشایری را که در ییلاق و قشلاق فاقد برق هستند، از اولویت‌های سال آینده دانست و گفت: تامین برق عشایر سخت‌کوش در صورت داشتن شرایط مذکور در استان یزد نیز طبق برنامه‌ریزی انجام خواهد شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo