به گزارش برق نیوز، معصومه ابتکار درکانال تلگرام خود نوشت: در حاشیه دومین روز از سفر رییس جمهور به فرانسه، ضمن شرکت در جلساتی مانند ملاقات رییس جمهور با نخست وزیر فرانسه، مدیرکل یونسکو و اعضای کنفدراسیون صنایع بزرگ فرانسه «مدف»، به طور مستقل از کارخانه تولید برق از زباله در پاریس بازدید کردم.

این بازدید به دعوت شرکت سازنده مجموعه کارخانه های تولید برق از زباله صورت گرفت که از قدیمی ترین کارخانه ها از این نوع بوده و در بیست کیلومتری مرکز پاریس قرار داشت. انواع پردازش ها در آنجا بر روی زباله های خانگی و نیز بیمارستانی و عفونی صورت می گیرد و کارشناسان توضیح دادند که در این کارخانه روزانه از 600 تن زباله در سه خط تولید حدود 75 مگاوات برق تولید می شود. همچنین آب گرم برای بهره گیری در سیستم های گرمایش شهرک های مسکونی را نیز تهیه می کند.

فناوری به کار رفته در این کارخانه برای کنترل آلودگی هوا ناشی از سوختن زباله ها بسیار پیشرفته بوده، به طوری که آلاینده هایی مانند اکسیدهای ازت، منواکسید کربن و ذرات معلق زیر یک پنجم حد استانداردهای روز دنیا و درسطح بسیار پاک ارزیابی می شود. همچنین میزان آلاینده های مهمی مثل دی اوکسین ها و فورال ها که آلاینده های اصلی زباله سوزها هستند با توجه به نمونه گیری های مستمر در سطح مطلوبی قرار دارد.

به نظر می رسد این نوع نیروگاهها گزینه مطلوبی برای استقرار در نقاطی از کشور به ویژه برای استان های ساحلی باشد و ظاهرا این شرکت طراح و سازنده تولید برق از زباله به سرمایه گذاری کامل در ایران برای ایجاد تاسیسات مشابه به هزینه خودش و بازگشت سرمایه از طریق فروش برق ابراز علاقه کرده است.

شاید با توجه به استانداردهای مطلوب این کارخانه بتوان پس از تایید گزارش ارزیابی زیست محیطی، از آن برای مدیریت معضل پسماند در کشور استفاده کرد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo