به گزارش برق نیوز، رضا خان‌محمدی، با اشاره به کاربردی بودن پروژه ملی هوشمندسازی شبکه‌های برق کشور در نیروگاهای برق، اظهارکرد: اگر بحرانی مانند سیل یا زلزله اتفاق بیفتد به تمامی بخش‌هایی که زیرنظر این نیروگاه تامین نیرو می‌شوند، تاثیر می‌گذارد. همانند مشکلی که در نیروگاه اهواز اتفاق افتاد و ترانس این نیروگاه ترکیده بود و برق کل کشور قطع شد و برگرداندن دوباره برق بیش از یک روز طول کشید.

 خان‌محمدی ادامه داد: این پروژه هوشمندسازی در مواجهه با مواقع اضطراری به‌صورت کاملا خودکار و هوشمند نیروگاه را مدیریت می‌کند بدون اینکه انسان دخیل باشد این نرم‌افزار نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند و فقط به صورت هوشمند سیستم را مدیریت می‌کند و آن‌را قطع نمی‌کند و نسبت به روش ستنی که صرفا سخت‌افزار بود این روش ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار است.

این کارشناس برق و الکترونیک اظهار کرد: این پروژه هم‌اکنون در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آلمان سه سال است که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند و این شرکت با تعاملاتی که با شرکت‌های آلمانی داشته سعی دارد این پروژه را به‌صورت ملی در کل کشور اجرایی کند.

 وی ادامه داد: این پروژه فعلا در مراحل تحقیقاتی و مطالعاتی قرار داشته و شرکت رویای عصر رایانه اولین شرکت دانش‌بنیانی است که در پارک علم و فناوری تاسیس شده و توانسته است برای پیاده‌سازی این پروژه ملی اقدامات خوبی داشته باشد.

 خان‌محمدی خاطرنشان کرد: از جمله مزایای هوشمندسازی نیروگاه‌های برق و عملی‌سازی این طرح، کاهش هزینه‌ها است. به‌طوری‌که هزینه‌ها نسبت به روش ستنی بیشتر از نصف کاهش است؛ همچنین در بهینه‌سازی سیستم‌ها بسیار موثر خواهد بود و از جمله مهم‌ترین مزایای پروژه این است که اطلاعات هم‌اکنون در تمامی نیروگاه‌ها و شرکت‌های برق به‌صورت پراکنده است و نمی‌توان از آن‌ها استفاده مفید داشت. ولی با بهره‌مندی از این طرح، داده‌ها به‌شکل دیتا‌ماینینگ و به صورت متمرکز آنالیز می‌شوند. در این روش می‌توان با بهره‌گیری ازاین روش برنامه‌ریزی‌های کلان را در صنعت برق کل کشور داشت.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo