به گزارش برق نیوز، سیدمحمد موسوی‌زاده اظهار داشت: نوآوری‌هایی در دوره اخیر در صنعت توزیع برق استان سمنان صورت گرفته که شامل چهار نوآوری یا اختراع بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: وقتی بحث اختراع می‌شود، یعنی مشابه آن در سطح کشور نبوده است و متخصصان توزیع برق سمنان در این زمینه نیز گام‌های خوبی برداشته‌اند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان گفت: اختراع دستگاه تست سرچراغ‌های گازی واقعاً پشتوانه خیلی خوبی به لحاظ فنی به نام توزیع برق استان سمنان در کشور ثبت کرد و ثبت معنوی این اختراع هم به نام این شرکت انجام گرفته است.

موسوی‌زاده بیان کرد: برنامه داریم این اختراع را به تولید انبوه نیز برسانیم و برای نخستین‌بار روش عیب‌یابی هم اختراع شد که کار نوآورانه‌ای بود و در استان سمنان اتفاق افتاد.

وی تصریح کرد: متخصصان در سطح کشور در حال کار هستند تا نحوه گردش کار عیب‌یابی چراغ‌های روشنایی گازی بهینه شود و پیرو ثبت این اختراع، گردش کار جدید دستگاه تست سرچراغ هم در استان سمنان انجام شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان گفت: سه نوآوری دیگر هم در توزیع برق استان سمنان صورت گرفته و اختراع دستگاه‌ کنترل و مانیتورینگ خطوط 20 کیلوولت از جمله آنهاست که شامل تجهیزات تخصصی می‌شود.

موسوی‌زاده بیان کرد: سومین نوآوری، ساخت کنتور مجتمع با قابلیت قرائت مصارف کلیه مشترکان بوده که ثبت این اختراع هم صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در مجتمعی که 20 انشعاب برق وجود دارد، 20 دستگاه کنتور نیز نصب می‌شود و این اختراع این امکان را فراهم می‌آورد تا تنها با یک کنتور بتوانیم با پالس الکتریکی دائماً 20 مشترک را مانیتورینگ و قرائت و میزان مصرف را ثبت کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان افزود: در این حالت، مأمور قرائت کنتور برق، با تفکیک دوباره قرائت انجام می‌دهد و گرچه این اختراع ثبت شده؛ ولی تولید این کنتور مشترک هنوز در سطح کشور انجام نشده است.

موسوی‌زاده بیان کرد: شرکت‌های سازنده کنتور باید در ساخت انبوه اختراعات توزیع برق استان سمنان مشارکت کنند.

وی گفت: رفع خاموشی معابر با استفاده از برق مستقیم خودرویی نیز اختراع دیگری است که در توزیع برق سمنان انجام شد؛ در بحث خاموشی معابر در شهرستان سمنان این کار نوآورانه عملیاتی نیز شده و در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان گفت: گاهی اوقات ممکن است در طول روز چراغ‌های معابر را روشن کنیم تا ایرادات روشنایی در شهرها برطرف شود و از این پس، می‌توان این دستگاه را پای چراغ گذاشت و تنها ایراد آن چراغ روشنایی را رفع اشکال کرد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo