مدیر مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران ازانرژی برق آبی، به عنوان اصلی‌ترین و بازگشت‌پذیرترین منبع انرژی کشور نام برد.

به‌گزارش برق نیوز، مهندس “فرید استیری” بعد از ظهر دیروز در حاشیه برگزاری یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی با حضور در میزگرد تخصصی با موضوع پیوند آب و انرژی در نیروگاه‌های برق‌آبی، در پژوهشگاه نیرو با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به بازگشت‌پذیر بودن این انرژی در مقایسه با منابع انرژی فسیلی، انرژی برق آبی، جزو منابع انرژی پاک محسوب می‌شود.

وی فراهم ساختن امکان دسترسی تولید کنندگان نیروگاه‌های برق آبی، کار گزاری در اجرای ضوابط و قوانین مربوط به تولید انرژی نیروگاه‌های برق آبی از جمله مدیریت کنترل، همکاری با مؤسسات داخلی و خارجی کشور، تبادل اطلاعات علمی برای انجام وظایف مرکز و افزایش بهره وری تولید برق و بازده نیروگاه‌های برق آبی را بخشی از وظایف مدیریت نیروگاه‌های برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران دانست و افزود: بر اساس آخرین آمار استخراجی از بانک اطلاعات سال 2014، رتبه نخست تولید برق از انرژی آب مربوط به کشور چین بوده و کشور هند نیز با 43 هزارو 300 مگاوات برق استحصالی از نیروگاه‌های برق آبی جزو بزرگترین تولید کنندگان برق آبی جهان است.

استیری یادآور شد: جمهوری اسلامی نیز رتبه 19 تولید کنندگان برق آبی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ظرفیت نصب شده نیرو گاهی کشور 75 هزار مگاوات است که 15 درصد از این ظرفیت به نیروگاه‌های برق آبی اختصاص دارد گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق آبی کشور در زمان حاضر، 11 هزار و 354 مگاوات است.

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این مطلب که، طبق آمار موجود، نیروگاه‌های برق آبی در سه بخش در دست بهره برداری، در دست ساخت و در دست مطالعه تقسیم می‌شوند اظهار داشت: در زمان حاضر از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی کشور به میزان 32 هزارو 766 مگاوات،  11 هزارو 354 مگاوات نیروگاه برق آبی در دست بهره‌برداری، 5 هزار و 823 مگاوات در دست ساخت و 15 هزار و 589 مگاوات در دست مطالعه است.

وی اظهار داشت: از مجموع 11 هزار و 354 مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی در دست بهره‌برداری، 10 هزار و 806 مگاوات مربوط به نیروگاه‌های بیش از 100 مگاوات، 483 مگاوات مربوط به نیروگاه‌های بین 10 تا 100 مگاوات و 65 مگاوات مربوط به نیرو گاه‌های تا 10 مگاوات است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo