به گزارش برق نیوز، قرارداد خرید تضمینی برق پاک از بازیافت تلفات حرارتی به ظرفیت ۱,۵مگاوات فی مابین یک کارخانه واقع در خراسان شمالی و سازمان انرژی های نو ایران به مدت ۲۰ سال منعقد گردید و بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده برق نیروگاه تا پایان سال جاری به شبکه سراسری برق کشور تزریق خواهد شد.

حرارت ایجاد شده در فرایندهای صنعتی اغلب بسیار زیاد بوده و این حرارت تنها در بخشی از فرایند تولید که مورد نیاز می باشد مورد مصرف قرار گرفته و پس از آن به محیط آزاد هدایت می گردد. در این قبیل نیروگاه ها با هدایت گازهای خروجی از کوره ها و یا فرایندهای صنعتی به یک توربین بخار اقدام به تولید برق می نمایند.

حرارت بازیافت تلفات حرارتی (WHR) در صنایع باعث افزایش راندمان شده و بدون نیاز به مصرف سوخت اضافی، برق و یا حرارت قابل استفاده نیز در کنار فرآیند صنعتی تولید می گردد.

وزارت نیرو از سال ۱۳۹۴ اقدام به خرید تضمینی برق این نوع نیروگاه ها نموده است. متقاضیان پس از اعلام آمادگی و تکمیل فرم های اولیه موجود در وب سایت سازمان انرژی های نو ایران، نسبت به دریافت پروانه احداث اقدام نموده و پس از دریافت مجوزهای محیط زیست و همچنین مجوز اتصال به شبکه جهت انعقاد قرارداد با سازمان انرژی های نو ایران اقدام می نمایند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo