سرویس علمی برق نیوز: هنوز مدت زیادی از خبر به نتیجه رسیدن برجام و حصول توافق هسته ای کشورمان با گروه 1+5 نگذشته است که شاهد نتایج مثبت آن در بسیاری از زمینه ها هستیم. در همین راستا، سالن همایش سندیکای شرکتهای ساختمانی، سه شنبه گذشته مورخ 28 مهر 94 شاهد برگزاری مراسمی با عنوان ساختمانهای هوشمند بود. در این مراسم که به همت شرکت فراهوشمند انرژی آرتمن و با حضور مقامات، شرکتهای مطرح، طراحان داخلی و معماران و متخصصین ساختمان هوشمند  برگزار گردید، موضوعاتی اعم از  امکانات جدید کنترل ساختمان و مزایای پروتکل KNX و ساختمان های هوشمند مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش برق نیوز مراسم بزرگداشت سالگرد تاسیس پروتکل KNX هر ساله در تاریخ 20 اکتبر در سراسر نقاط دنیا بطور همزمان برگزار می گردد، و کشورمان امسال برای اولین بار میزبان برگزاری مراسم 25 امین سالگرد  تاسیس این پروتکل بود. این پروتکل اروپائی که برای نخستین بار در سال 1990 میلادی مطرح گردید، توانست جای خود بین دیگر استانداردها باز کند و امروزه به موفق ترین پروتکل برای هوشمند سازی ساختمان ها بدل گردیده است.

در ابتدای مراسم بعد از پخش کلیپی به احترام ایام شهادت امام حسین (علیه السلام)، مهندس روزبه بیتا ، مدیر عامل شرکت فراهوشمند انرژی آرتمن به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن معرفی اهداف و مقاصد همایش به لزوم استفاده از سیستمهای اتوماسیون ساختمان و مزایای پروتکل KNX پرداخت. سپس ایشان  در قسمت دوم صحبتهای خود به بررسی تخصصی تر مسائل پیرامون هوشمند سازی و بهینه سازی مصرف انرژی با روش های نوین پرداخت.

پس از اتمام بخش اول جلسه، از میهمانان پذیرایی مختصری صورت گرفت و بخش دوم جلسه با سخنرانی دکتر حیدر جهانبخش ، نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی، دنبال شد. ایشان به  لزوم بهینه سازی برق و انرژی در مصارف خانگی اشاره کردند و خاطر نشان کردند ، معماری باید بتواند نقش خود را در کنار روشهای مدرن مدیریت هوشمند برای جلوگیری از هدر رفت انرژی ایفا کند.

قسمت پایانی مراسم با سخنرانی جناب آقای مهندس مهرداد جرجانی ،کارشناس ارشد انرژی های تجدیدپذیر دنبال شد و ایشان ضمن ایراد نطق حول محور شهرهای هوشمند و زیر ساختهای لازم برای تحقق این طرح، قابلیتهای پروتکل KNX را مورد بررسی قرار دادند. در انتهای مراسم نیز میهمانان به طرح نظرات خود و پرسش سوال از متخصصین پرداختند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo