به گزارش “برق نيوز”  «احسان عبدلی» با تأکید بر مفید بودن استفاده از انرژی‌های نو از هر نظر، اظهار کرد: وقتی بحث از اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود و این‌همه تأکید بر روی این بحث گذاشته می‌شود یکی از حوزه‌های مهم در جهان در قرون اخیر توجه به منابع پاک، پایدار و ارزان انرژی است و خوشبختانه در این حوزه، دانش بشری دستاوردهای قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به مسائل بزرگی که جهان امروز و به‌ویژه کشور ما از نظر خشک‌سالی و مشکلات زیست‌محیطی با آن‌ها مواجه است ضرورت دارد استفاده از انرژی‌های نو در دستور کار قرار گیرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد ایلام با بیان این‌که کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی یک ضرورت تمام‌عیار اقتصادی و زیست‌محیطی است، گفت: به‌عنوان نمونه در منطقه‌ای مثل دهلران می‌توان با استفاده از روش ژئو ترمال برای تولید برق و نیز هم‌زمان از پنل‌های خورشیدی با توجه به تابش بیش‌ از حد آفتاب می‌توان برق بخشی از مناطق جنوبی استان را تأمین کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام خاطرنشان کرد: هرچند هزینه‌های اولیه‌ی نصب و راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی بالاست اما پاک و پایدار بودن آن‌ها بسیاری از هزینه‌های اقتصادی را جبران می‌کند و البته اجرای این روش‌ها می‌تواند ما را در زمره‌ی کشورهای پیش‌قراول و عضو کنوانسیون‌های بین‌المللی زیست‌محیطی قرار دهد.

عبدلی با بیان این‌که برای مقابله با بحران‌ها باید از دانایی و دانش‌های جدید استفاده کنیم، تصریح کرد: استفاده از این روش‌ها در قیاس با سایر منابع انرژی هم به‌لحاظ پاکی، ایمنی و سالم بودن ارجحیت دارد و در این خصوص باید به دانشگاه‌ها و متخصصان و صاحب‌نظران این رشته‌ها میدان داده شود.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی از یک‌سو و مصرف بالای کولرهای آبی از سوی دیگر تصریح کرد: در فصل گرم که اوج مصرف در آب شرب شهری است در اغلب مناطق کشور کولرهای آبی به‌اندازه‌ی جمعیت هر منطقه‌ی شهری آب مصرف می‌کنند و در صورت جایگزینی کولرهای آبی با کولرهای گازی می‌توان از مصرف حجم قابل‌توجهی آب صرفه‌جویی کرد اما هم‌اکنون به‌علت بالا بودن میزان مصرف برق در این قبیل دستگاه‌ها نیاز است دولت با دادن یارانه و پرداخت بخشی از هزینه‌های مصرف انرژی هم‌چنین تولید برق با استفاده از انرژی بادی و خورشیدی گام‌های مؤثری بردارد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo