به گزارش برق نیوز به نقل از آنا، دکتر صمد تقی‌زاده درباره طرح مبدل هیدرومکانیکی انرژی امواج دریا برای تولید برق که عنوان «اختراع برتر هیات علمی» چهارمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی را به دست آورد، اظهار کرد: «نخستین بار سه سال قبل این طرح در قالب طرح پژوهشی به دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه ارائه شد، ابتدا ایده طرح را داشتیم و می‌خواستیم که آن را ثبت اختراع کنیم. قصد نداشتیم که این ایده در حد تئوری باقی بماند، بنابراین تصمیم گرفتیم که آن را تبدیل به طرح پژوهشی و پدیده دانش‌بنیان کنیم و تست گرم آن را انجام دهیم.»

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه ادامه داد: «بعد از ساخت این مبدل، تست گرم آن را ساحل دریای خزر در استان گیلان انجام دادیم و در این تست نتایجی که در پروپزال طرح مدنظر داشتیم، محقق شد. پس از آن، این محصول ثبت اختراع و تائیدیه گواهی اعتبار سنجی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی آن نیز اسفند 94 صادر شد. این مبدل موفق شد سطح 3 اختراع را نیز در «جشنواره رویش بنیاد ملی نخبگان» به دست آورد.

غیر از دانشگاه آزاد اسلامی که تاکنون حامی این طرح بوده است، سازمان‌های دیگر همچون سازمان انرژی‌های نو ایران، معاونت انرژی وزارت نیرو از ادامه این طرح حمایت کنند تا بتوانیم در آینده نیروگاه پایلوت آزمایشی را ایجاد کنیم
 
 وی درباره کارآیی این مبدل به آنـــا گفت: «مبدل هیدرومکانیکی تولید برق از امواج دریا می‌تواند امواج دریا به صورت دور از ساحل گرفته و انرژی آن را به حرکت دورانی تبدیل کرده و به وسیله ژنراتور از این انرژی برق تولید کند.»

تقی‌زاده افزود: «هدف ما از این طرح، تولید برق منطقه خاصی نبوده است و فقط نمونه اولیه آن را طراحی و اجرا کردیم، اما در طرح‌هایی که داریم می‌توانیم برق بیشتری تولید کنیم. این موضوع مستلزم آن است که غیر از دانشگاه آزاد اسلامی که تاکنون حامی این طرح بوده است، سازمان‌های دیگر همچون سازمان انرژی‌های نو ایران، معاونت انرژی وزارت نیرو از ادامه این طرح حمایت کنند تا بتوانیم در آینده نیروگاه پایلوت آزمایشی را ایجاد کنیم.»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه کشور ما سواحل گسترده‌ای در خلیج فارس، دریای خزر و دریای عمان دارد، پتانسیل بالایی برای استفاده از انرژی امواج وجود دارد که متاسفانه استفاده‌ای از این انرژی پاک و تجدیدپذیر نمی‌شود.»

مخترع برتر چهارمین جشنواره فرهیختگان در پاسخ به این سوال که آیا این محصول برای نخستین بار در کشور تولید شده است؟ به آنــا گفت: «در دنیا اقدامات زیادی روی تولید انرژی برق از امواج شده است، مبدلی که ما طراحی کرده‌ایم در ایران تا جایی که بنده اطلاع دارم کار عملی نشده و نخستین بار است که از سوی ما انجام شد. همه مقاله‌هایی که در ایران درباره این محصول و تولید انرژی از امواج انجام شده است بیشتر در حد تئوری بررسی انرژی امواج بوده و این برای نخستین بار است که این مدل در دریا تست گرم شده است.»

تقی‌زاده درباره قیمت این محصول و اینکه آیا توان تولید انبوه آن را دارید، اظهار کرد: «این دستگاه حدود 3 میلیون تومان قیمت دارد و ما به راحتی توان تولید انبوه آن را داریم.»

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo