به گزارش برق نیوز به نقل از عیارآنلاین، بیش از ۹۵ درصد از برق تولیدی کشور از سوخت فسیلی تهیه می‌گردد و اتکای این حجم از تولید برق کشور به یک منبع تامین برق  می‌تواند به لحاظ امنیتی برای کشور مساله ساز شود. یکی از راهکارهای کاهش سهم سوخت فسیلی برای تولید برق در کشور توسعه انرژی تجدیدپذیر است. بررسی‌ها نشان داده است که کشور ایران جایگاه ویژه‌ای برای تولید برق تجدیدپذیر خصوصاً از انرژی باد و خورشید دارد؛ به گونه‌ای که حسین بنکداری، مدیرکل آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو اعلام کرده است که ایران با داشتن ۳۰۰ روز آفتابی، رده‌های بالای دنیا را در قابلیت تولید برق از انرژی خورشیدی دارد. در حوزه انرژی باد نیز یوسف آرمودلی، مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران اظهار داشته است که بیش از ۱۵ هزار مگاوات توان اقتصادی و افزون بر ۴۰ هزار مگاوات ظرفیت فنی در کشور در زمینه انرژی بادی شناسایی شده است.

با وجود ظرفیت بالای تولید برق تجدیدپذیر در کشور، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از سهم تنها ۶ درصدی نیروگاه‌های برق‌آبی و تجدیدپذیر در تولید برق کشور خبر داده که اگر نیروگاه‌های برق‌آبی را کنار بگذاریم، میزان تولید برق تجدیدپذیر کمتر از ۱% از کل تولید برق کشور است. با وجود این، خبرها از کمرنگ‌تر شدن حمایت‌های دولت از تولید برق تجدیدپذیر حکایت می‌کند.

یکی از نمونه‌های کاهش حمایت دولت از تولید برق تجدیدپذیر در کشور، شانه خالی کردن دولت از خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه بینالود است. نیروگاه بینالود به عنوان بزرگترین نیروگاه برق بادی ایران در سال ۱۳۸۹، از سوی دولت به بخش خصوصی واگذار شد و قراردادهایی به صورت تضمینی برای خرید برق از این نیروگاه از طرف وزارت نیرو تعریف و اجرایی شد. محسن مبشر، مدیرعامل نیروگاه بینالود با اعلام اینکه با پایان یافتن سال ۹۴، دوره پنج‌ساله خرید تضمینی برق این نیروگاه توسط وزارت نیرو به پایان رسید، اظهار داشته که در شرایط فعلی، با گذشت سه ماه از آغاز سال جدید، وزارت نیرو از خرید برق این نیروگاه به صورت تضمینی خودداری و اعلام می‌کند که باید برای فروش برق به بازار برق مراجعه کنند. این در حالی است که در حال حاضر، هیچ‌گونه قانونی برای خرید برق تجدیدپذیر در بازار برق و بورس انرژی وجود ندارد و ادامه فعالیت این نیروگاه در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. با وضع موجود، چنانچه وزارت نیرو اقدامی به منظور خرید تضمینی برق و یا تعیین تکلیف قرارداد و نرخ خرید انجام ندهد، در آینده‌ای نزدیک فعالیت توربین‌های این نیروگاه متوقف خواهد شد.

عدم اهتمام دولت به تمدید قراردادهای خرید تضمینی برق در حالی صورت می‌گیرد که سیاست راهبردی خرید تضمینی برق، اصلی‌ترین سیاست حمایتی برای گسترش نیروگاه‌های بادی در سطح دنیا به شمار می‌رود که بر مبنای آن، بازار تقاضای این فناوری فعال شده و با ورود سرمایه‌گذاران غیردولتی، نیروگاه‌های بادی گسترش می‌یابد. در سال‌های گذشته با پیشرفت فناوری و کاهش قیمت تمام‌شده تجهیزات، گسترش نیروگاه‌های بادی سرعت خیره‌کننده‌ای گرفته است؛‌ به نحوی که ظرفیت نیروگاه‌های بادی در دنیا تا پایان سال ۲۰۱۲ به ۲۸۳ گیگاوات‌ معادل ۴ برابر ظرفیت نیروگاهی کشور رسیده است.

بنابراین ضروری است که دولت برای حمایت از توسعه انرژی تجدیدپذیر در کشور، به‌ویژه انرژی بادی، امضای قراردادهای بلندمدت ۲۰ساله را در دستور کار قرار دهد. در این صورت، علاوه بر افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران برای حضور در این حوزه، سهم سوخت فسیلی در تولید برق کشور کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo