به گزارش برق نیوز، در یک تحقیق جدید در حوزه ی الکترونیک مولکولی محققان چینی کلیدی ساخته اند که در هنگام مورد اصابت قرار گرفتن بوسیله یک فوتون می تواند مستقلا خاموش یا روشن شود. این اتفاق مسیر را برای کاربردهای بیشتر در سیستم هایی که به جای الکتریسیته از نور استفاده می کنند فراهم کرده است.

 دانشمندان به دلایل کاملا روشنی وارد حوزه الکترونیک نوری شده اند. اول از همه اینکه نور از جریان الکتریسیته سریع تر حرکت می کند که این موضوع به معنی افزایش سرعت محاسبات است. کوچک کردن ابعاد دستگاه هایی که با این سیستم کار می کنند هم خود می تواند موجب افزایش سرعت بیشتر شود.امری که در دستگاه هایی مثل پنل های خورشیدی، حسگرهای نوری یا در کاربردهای زیست پزشکی بسیار مفید خواهد بود.

پیش از این تلاش هایی برای ساخت یک قطعه تک مولکولی شده بود که چندان موفق نبودند و کلیدهایی بوجود آوردند که به کارآمدی کلیدی که در حال حاضر ساخته شده نبودند. حال با ساخت این کلید می توانیم شاهد پیشرفت های جدی تر علمی باشیم. هنوز تا استفاده از این کلید در محصولات تجاری زمان زیادی باقی است اما نمی توان منکر اهمیت این دستاورد شد. سوال این جا است که با گسترش این تکنولوژی آیا ممکن است در آینده کامپیوترها به جای جریان برق از نور استفاده کنند؟

منبع: مجله دیجی‌کالا

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo