به گزارش برق نیوز، علیرضا رزم حسینی در دیدار با سرمایه گذاران بخش انرژی (سرمایه گذاران مشترک ایرانی و ترکیه ای اکسون انرژی و اکواتور) با اشاره به تنوع آب و هوایی و پتانسیل های استان کرمان افزود: بیش از 300 روز آفتابی در استان کرمان وجود دارد که ظرفیت مناسبی برای استفاده از انرژی خورشیدی فراهم کرده است.

وی بیان کرد: توجه و اهمیت به محیط زیست، توسعه زیرساخت ها و روستاها به واسطه نیروگاه های خورشیدی، رونق بخش روستایی و مدیریت مهاجرت به شهرها، اشتغالزایی به دلیل ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر و حفظ و ذخیره منابع فسیلی از فواید توجه به بخش انرژی های تجدید پذیر و پاک است.

سرمایه گذار ترکیه ای نیز در این دیدار با بیان اینکه ما می خواهیم با ایران به عنوان کشور همسایه و برادر ارتباط داشته باشیم گفت: ما در تولید قطعات خودرو و موتورسیکلت و همچنین در تولید انرژی و ساختمان فعالیت می کنیم.

مراد اوغلو افزود: تکنولوژی جدید تولید انرژی که امروز برای شما معرفی شده از مزیت های فراوانی برخوردار است و راندمان این سیستم نسبت به سیستم های قبل، از افزایش 20 درصدی برخوردار است.

در این دیدار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان نیز با اشاره به سرمایه گذاری جوینت ایرانی و ترکیه ای برای تولید انرژی در استان کرمان گفت: در فاز اول احداث یک نیروگاه DG که حداکثر 25 مگاوات افزایش می یابد با راندمان بالای 46 درصد با مصرف سوخت گاز در شهر کاظم آباد در دستور کار این سرمایه گذاران است.

ابوالقاسم سیف الهی با اشاره به اینکه احداث فاز اول این نیروگاه ابتدا با 4 مگاوات آغاز و تا 25 مگاوات در فازهای بعدی توسعه می یابد افزود: اولین نیروگاه سلول های خورشیدی (سیستم فتوولتائیک) تا سقف 60 مگاوات در محور کرمان – رفسنجان حدفاصل جاده باغین احداث می شود.

وی بیان کرد: در مراحل بعدی نیز 50 مگاوات توسط پنج نیروگاه 10 مگاواتی در سایر نقاط استان کرمان تفاهم شده است که پس از جانمایی کارشناسان شرکت برق منطقه ای استان نسبت به سرمایه گذاری اقدام خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان با تاکید بر اینکه سرجمع سرمایه گذاری تولید انرژی در کرمان 150 میلیارد تومان است افزود: دولت خرید برق را پیش از سرمایه گذاری، تضمین کرده است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان نیز در این دیدار گفت: سال گذشته سرمایه گذار ایرانی شرکت اکسون انرژی برای تولید انرژی و سرمایه گذاری در این حوزه اقدام کرد که هماهنگی های لازم انجام گرفت و مقرر شد پست 32 با برنامه ریزی های انجام شده در یکی از مناطق کرمان اجرا شود.

رضا سنجری افزود: احداث 100 مگاوات نیروگاه DG و 50 مگاوات نیروگاه سلول های خورشیدی (سیستم فتوولتائیک) در کرمان توسط سرمایه گذاران پیشنهاد شد و استاندار کرمان نیز از آمادگی دولت برای حمایت از تولید انرژی در استان کرمان خبر داد.

سرمایه گذاران در این نشست پیشنهاد کردند یک نیروگاه DG یک و نیم مگاواتی موبایل قابل جابجایی با مصرف گاز برای شهرداری کرمان به صورت پایلوت اجرا کنند که مقرر شد با شهرداری نسبت به این موضوع مذاکره شود.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo