به گزارش برق نیوز، مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در گزارشی تحت عنوان «جدیدترین یافته های پژوهشی صنعت نفت جهان» به این موضوع اشاره و اعلام کرده است: محققان این پروژه امیدوارند با ترکیب انرژی خورشیدی متمرکز و بازوهای ترموالکتریک، انرژی جدیدی با بازدهی بیشتر را جایگزین انرژی خورشیدی کنند.

رن ژیفینگ، استاد فیزیک دانشگاه هوستون در این زمینه گفت: «در این تحقیق به دنبال تولید برقِ کم هزینه تر و سازگار با محیط زیست هستیم».

بر اساس این گزارش، در آینده ای نزدیک می توان این فناوری جدید را جایگزین ساخت نیروگاه‌های برق با مقیاس بزرگ کرد؛ همچنین استفاده از این فناوری به ویژه در مناطقی که در آنها شبکه برق سنتی وجود ندارد، بسیار حائز اهمیت است زیرا با استفاده از این انرژی‌های خوشه‌ای کوچک، می توان برق خانه و یا محل کسب و کار را تامین و  از آن برای گرم کردن آب در مقیاس صنعتی و خانگی در مناطق محروم استفاده کرد.

در این فناوری با استفاده از بازو های ترموالکتریک، شاهد بهبود عملکرد استفاده از انرژی خورشیدی با دمای جاذب ٦٠٠ درجه سانتیگراد خواهیم بود.

محققان در این پروژه امیدوارند که با تمرکز بر روی ساخت ژنراتور حرارتی خورشیدی (STEGs) به یک فناوری انرژی جایگزین با چند برابر بازدهی بیشتر نسبت به انرژی خورشیدی دست یابند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo