یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده نیروگاه های تولید برق خورشیدی از نظر هزینه های تمام شده، زیبایی، استحکام و سرعت نصب، به خصوص در پروژه های مقیاس بزرگ، استراکچر یا سازه نگهدارنده پنل های خورشیدی می باشد. انتخاب و اجرای سازه های زیبا، مستحکم و در عین حال مقرون به صرفه جهت نصب و اجرای نیروگاه های خورشیدی، یکی از اساسی ترین مراحل طرح ریزی و اجرا در پروژه های انرژی خورشیدی است.

معمولا از سه روش کلی جهت نصب پنل های خورشیدی استفاده می کنند:

1. پنل با پایه نگهدارنده ثابت: در این روش ابتدا بهترین موقعیت قرارگیری پنل ها را مشخص نموده (که معمولاً در کشور ما رو به جنوب و با زاویه بین 20 الی 30 درجه بسته به منطقه جغرافیایی) و سپس پایه ها را در مکان مورد نظر ثابت می نمایند. این روش ارزانترین روش نصب پنل خورشیدی می باشد.

 2. پنل با پایه نگهدارنده متغییر :
در این روش از استراکچرهایی استفاده می شود که قابلیت تغییر زاویه از حدود 10 تا 65 درجه را داشته باشند و با توجه به تغییر زاویه خورشید در فصول متفاوت سال بهترین حالت قرار گیری پنل را مشخص نموده و زاویه قرار گیری پنل را در همان حالت قرار می دهیم. بازده این روش حدوداً تا 20 درصد نسبت به روش ثابت بیشتر است .

3. پایه های دنبال کننده خورشید: این روش خود به دو حالت یک بعدی (حرکت افقی از شرق به غرب) و دو بعدی (حرکت عمودی از پایین به بالا) تقسیم می شود که در هر زمان بهترین حالت قرارگیری پنل ها محاسبه شده و استراکچرها بسته به محور قابل تغییرشان بصورت اتوماتیک در بهترین موقعیت قرار می گیرند. بازده این روش بین 15 الی 30 درصد افزایش می یابد ولی قیمت پیاده سازی آن زیاد است و صرفه اقتصادی ندارد فقط در مکان ها و کاربردهایی که محدودیت فضا و وزن دارند استفاده می شوند .

روش های نصب استراکچر پنل خورشیدی

در سازه نگه دارنده كه پنل ها بر روي آنها نصب مي شوند بايد به دو نكته اساسي توجه كرد:

1. استقامت:

سازه بايد علاوه بر قابليت تحمل وزن آرايه خورشيدي، تحمل نيروي ناشي از وزش باد، زلزله و يخ را نيز داشته باشد. بنابراين براي طراحي يك سازه مناسب ابتدا بايد اطلاعات هواشناسي شامل قطر يخ و ميزان وزش باد را بدست آورد و نيروي ناشي از آنها را تخمين زد و سپس بر اساس آن سازه مناسب را طراحي نمود.

2. جنس:

جنس سازه بايد مناسب با شرايط محيطي و آب و هوايي باشد. براي اين منظور وابسته به شرايط محيطي از مواد مختلفي استفاده مي شود كه در ذيل به اين مواد و خواص آن ها اشاره شده است.

  • آلومينيوم: سبك، محكم و مقاوم در برابر پوسيدگي، راحت براي كار كردن، جوشكاري مشكل.
  • آهن نبشي: راحت براي كاركردن، جوشكاري مشكل، در صورتي كه از آهن گالوانيزه استفاده شود در برابر پوسيدگي مقاوم است در غير اين صورت براحتي زنگ مي زند.
  • استيل ضد زنگ: قيمت بالا و كار كردن مشكل، جوشكاري مشكل، بسيار مناسب براي محيط هاي مرطوب و نمكي.
  • چوب: ارزان،كاركردن راحت و قابليت دسترسي آسان، نامناسب براي محيط هاي مرطوب، براي افزايش طول عمر بايد به مواد نگه دارنده آغشته شود.

روش های نصب استراکچر پنل خورشیدی

نكته بسيار مهم كه در اينجا بايد به آن اشاره نمود، اين است كه تمام اتصالات پيچ و مهره استفاده شده در سازه و ساير قسمت ها بايد از جنس استيل ضد زنگ باشد. همانگونه كه در شکل زیر دیده می شود پيچ ها دچار فرسودگي شده اند که اين مي تواند باعث سست شدن سازه و در نهايت منجر به آسيب ديدن آرايه خورشيدي شود.

روش های نصب استراکچر پنل خورشیدی

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo