به گزارش برق نیوز، مسدود شدن گذرگاه تعیین کننده درمرز نپال با هند در5 ماه گذشته که به دنبال اعتراض اقلیت مدهسی این کشور به قانون اساسی صورت گرفت، باعث توقف ارسال سوخت و کالاهای اساسی از هند به این کشور شد و زمینه کمبود و بحران سوخت دراین کشور را فراهم کرد.

انسداد این گذرگاه مرزی که دولت نپال آن را متوجه هند می داند و مقامات هندی این ادعا را رد می کنند درست پس از تصویب قانون اساسی جدید این کشور در 19 سپتامبر(28 شهریور) رخ داد.

قطع 15 ساعته برق در شبانه روز ،افزایش قیمت سوخت و غیر اقتصادی بودن استفاده از ژنراتورهای برقی در نپال باعث شده است که نصب صفحه های خورشیدی بر روی بام ساختمان ها رونق بگیرد.

اگرچه تهیه صفحه های خورشیدی برای قشر فقیر نپال تقریبا غیر ممکن است، اما این صنعت در میان قشر متوسط و ثروتمند نپال بسیار محبوب شده است.

«رام پراساد دیتال» رئیس مرکز دولتی توسعه انرژی های جایگزین گفت: هم اکنون ما سالانه شاهد 10 درصد افزایش در تعداد خانه های مجهز به انرژی خورشیدی هستیم.

وی افزود:با افزایش تقاضا برای استفاده از انرژی خورشیدی در مناطق شهری، صنعت انرژی خورشیدی در آینده ای نزدیک به طور قابل توجهی رشد خواهد کرد.

به گفته وی ،انرژی خورشیدی گزینه بسیار مناسبی برای نپال در زمان وجود بحران انرژی است.
کشور نپال که به دریا دسترسی ندارد، برای تامین نیاز خود به انرژی به شدت به هند وابسته است. اما در 5 ماه گذشته به دلیل بسته شدن مرز های هند و نپال، این کشور با بحران شدید انرژی روبرو شده است.

تاکنون شرکت های خورشیدی در نپال به مناطق روستایی که از دسترسی به برق محروم بودند تمرکز می کردند. اما اکنون دولت برای بیش از 750 هزار خانه در نپال یارانه خرید صفحه های خورشیدی در نظر گرفته است.

در طول برگزاری نمایشگاه بین المللی نپال در ماه جاری، شرکت های خورشیدی بین المللی توانستند 18 میلیون دلار سیستم خورشیدی به فروش برسانند.

نپال در طول سال 300 روز نور خورشید دارد که این مقدار از آلمان به عنوان یک کشور پیشرو در انرژی خورشیدی بیشتر است.

پیش از این تلاش ها برای رفع مشکل انرژی در نپال به ساخت سد ها متمرکز شده بود و انرژی خورشیدی کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.

کشور نپال به رغم داشتن رودخانه های پرآب فقط 800 مگاوات از برق این کشوراز طریق نیروگاههای آبی تامین می شود.

مشکلات سیاسی در نپال باعث شده است که بسیاری از شرکت های بزرگ خارجی که مشغول ساخت سد دراین کشور بودند ،کار را نیمه کاره رها کنند.

«دیپاک بهادر شاهی» دبیر انجمن تولید کنندگان انرژی خورشیدی در نپال گفت: پروژه های ساخت سد بسیار زمانبر است و به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد ولی انرژی خورشیدی به سرعت می تواند نیازها را رفع کند.

وی گرانی صفحات خورشیدی را از مشکلات مهم در استفاده از انرژی دانست و اظهار کرد تنها ساخت یک مجموعه ساده خورشیدی که قادر باشد 6 لامپ را روشن و یک گوشی همراه را شارژ کند، 400 دلار هزینه دارد.
نپال با 27 میلیون جمعیت یکی از فقیرترین کشورهای جهان است .

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo