به گزارش “برق نيوز” تنها دو روز پس از آنکه شرکت Solar City از ساخت بهینه‌ترین پنل خورشیدی با ضریب راندمان 22.04 درصد خبر داد، پاناسونیک پنل خورشیدی ای را معرفی کرده که نسبت به نمونه‌های مشابه عادی بازار، 22.5 درصد بهره‌وری بیشتری داشته و در حال حاضر لقب کارآمدترین پنل‌های خورشیدی جهان را به خود اختصاص است.

میزان راندمان 22.5 درصدی اعلام شده توسط پاناسونیک در پنل های مورد نظر توانسته تأییدیه اداره فناوری‌های پیشرفته ژاپن را کسب کند؛ از این رو هیچ شکی در نسبت دادن لقب بهینه ترین پنل خورشیدی جهان به آن وجود ندارد. تولید انرژی بیشتر در هر فوت مربع از این پنل، به معنای تولید و ذخیره‌ی انرژی بیشتر به صورت سالیانه بوده و این درست همان هدفی‌ است که پاناسونیک به دنبال آن است.

به گفته شرکت سازنده، این رکورد بهره‌وری گواه از پیشتازی فناوری فتوولتاییک در تولید انرژی برق داشته و به کار گیری پنل های خورشید را طی چند سال آینده افزایش خواهد داد. علاوه بر این پاناسونیک روز گذشته از ماژول جدید تحت عنوان HIT N330 با 96 CELL ظرفیت که توانایی تولید 330 وات‌ساعت انرژی الکتریکی را دارا می‌باشد نیز رونمایی کرده که نسبت به مدل قبلی حدود 19.7 درصد راندمان بیشتری را ارائه می‌کند.

در اینجا بد نیست یادآور شویم که از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می‌شود. پاناسونیک توانسته با به کار گیری ماژول‌های 72 CELL که توانایی تولید 270 وات‌ساعت برق را دارند به این رکورد دست پیدا کند؛ البته راز کار این شرکت استفاده از صفحات به مراتب باریک‌تر فتوولتائیک نواری به جای صفحات فتوولتائیک مونوکریستال است. لازم به ذکر است که بر اساس گفته‌های شرکت سازنده، نسخه تجاری این پنل ها زودتر از بهار سال آینده راهی بازار نخواهد شد.
منبع: فارنت

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo