براساس گزارش موسسه تحقیقاتی نورس ایست گروپ[1]، استرالیا و نیوزلند سرمایه‌گذاری بالایی در زمینه زیرساخت شبکه هوشمند با هدف نوسازی شبکه خود داشته اند و دارای یکی از توسعه یافته ترین شبکه‌های برق دنیا می‌باشند. نیوزلند تقریبا طرح استقرار کنتورهای هوشمند خود را به پایان رسانده و در دهه آینده بر روی اتوماسیون توزیع سرمایه‌گذاری خواهد نمود. در استرالیا نیز، طرح استقرار کنتورهای هوشمند در ایالت ویکتوریا در حال اتمام می‌باشد اما بر اساس گزارش این موسسه فرصت‌های قابل توجهی در ایالت‌های دیگر این کشور وجود دارد.

به گزارش برق نیوز، بن گاردنر، رییس موسسه تحقیقاتی نورس ایست گروپ، گفته است: منطقه استرالیا و اقیانوسیه توسعه و نوسازی بسیار خوبی در بخش قدرت خود داشته است. در نیوزلند و ایالت ویکتوریا سرمایه‌گذاری در بخش اندازه‌گیری هوشمند به سمت بخش‌های دیگر شبکه هوشمند از قبیل اتوماسیون توزیع و مدیریت انرژی در حال تغییر می‌باشد.

منطقه استرالیا و اقیانوسیه در حال حاضر بیش از 15 میلیون کنتور هوشمند برق دارد که بخش اعظمی از این بازار در اختیار استرالیا قرار دارد. این ناحیه در گروه مناطقی قرار می‌گیرد که دارای بالاترین قیمت برق، سرانه مصرف و هزینه‌های عملیاتی را در دنیا بوده و از آمادگی کامل برای سرمایه‌‌‌گذاری در شبکه هوشمند برخوردار می باشند.

ایالت ویکتوریا یک چهارم از بازار اندازه‌گیری استرالیا را در اختیار دارد و فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه در زیرساخت AMI، در سه چهارم دیگر بازار اندازه‌گیری این کشور وجود دارد و انتظار می‌رود سرمایه گذاری در این بخش و دیگر بخش‌های شبکه هوشمند همانند اتوماسیون توزیع و مدیریت انرژی منزل در یک تا سه سال آینده آغاز گردد.

 همچنین علاوه بر استرالیا و نیوزلند، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بر روی ریزشبکه و تولید پراکنده در مناطق دور افتاده‌تر همانند پاپوآ گینه‌نو، پلینزی فرانسه و فیجی وجود دارد. در مجموع، در این دو کشور در ده سال آینده(2015-2025)، مبلغ 6.3 میلیارد دلار در زیرساخت شبکه هوشمند سرمایه گذاری خواهد شد.

منابع:

[1] ” Australia and New Zealand to Invest $6.8 Billion in Smart Grid Infrastructure between 2015 and 2025 “, Mar.11.2015, [Online] Available: http://www.smartgridobserver.com/n5-11-15-Australia-smart-grid.htm

 [2] “Oceania Smart Grid: Market Forecast (2015-2025)”, May.2014, [Online] Available: http://www.northeast-group.com/

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo