به گزارش از برق نیوز، صنعت برق همانند صنایع دیگر به تبع شرایط اقتصادی جامعه با چالش های جدی روبه رو است که در صورت رفع نشدن آنها این صنعت را از پا در می آورد.

به گفته علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، وجود 100 نیروگاه با طول عمر بالا و راندمان کمتر از 25 درصد به عنوان یکی از نقاط آسیب رسان به صنعت برق به حساب می آید که ادامه تولید برق در این مراکز توجیه اقتصادی خود را از دست داده اند.

برای ساخت نیروگاه جدید نیز باید بخش خصوصی پیش قدم شود که به دلیل شکاف قیمتی هزینه های تکلیفی و هزینه تمام شده بخش خصوصی واقعی رغبی برای ورود به این میدان ندارد.

وجود این نیروگاه ها در شرایطی است که جهانیان برای گسترش استفاده از انرژی های نو به دلیل رایگان و بی پایان بودن منبع انرژی با هم در حال رقابت اند، از همین رو 19 درصد از انرژی نهایی مصرف شده در جهان از طریق انرژی‏‌های تجدیدپذیر فراهم شده و این عدد برای کشور ما به کمتر از یک درصد می رسد.

یکی از دلایل این حجم کم، برق تولیدی سرمایه گذاری اندک در این حوزه است که با پشت سر گذاشتن دوران تحریم و ورود سرمایه گذاران به بازار داخلی شاهد روند بهتری هستیم.

سید محمد صادق زاده مدیرعامل سازمان انرژی های نو‍‍ در اظهارات اخیر خود به ورود سرمایه گذاران آلمانی اشاره و بیان کرد:  بیش از ۴۰۰ شرکت آلمانی برای سرمایه گذاری در ایران مراجعه کردند که برخی از آنها پروانه احداث گرفتند و برخی دیگر نیز حدود ۶۰۰ مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق امضا کردند و تعدادی از این شرکت ها نیز در حال نصب تجهیزات هستند.

گفتنی است آلمان تنها یکی از کشورهایی است که داوطلب سرمایه گذاری در بحث انرژی های نو شده و کشورهای دیگر نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.

در این شرایط و با وجود تحرکی در بازار انرژی های نو قیمت خرید برق تجدید پذیر از سرمایه گذاران دستخوش تغییر شد و در سال جاری در مقایسه با سال گذشته با متوسط 30 درصد کاهش روبه رو بوده که این تغییر علاوه بر قیمت در نحوه تعرفه گذاری نیز دیده می شود.

مدیرعامل سازمان انرژی های نو قیمت گذاری خرید برق تجدیدپذیر را بر اساس مصوبه هیئت دولت به سه عامل خرید نفت ، هزینه محیط زیست و تبدیل انرژی تقسیم بندی کرد که به دلیل کاهش هزینه عامل نفت و هزینه محیط زیست، هزینه خرید تضمینی برق نیز افت داشته است.

امیدواریم کاهش در قیمت گذاری ها در شرایطی که فضا برای ورود سرمایه گذاری در این بخش مساعد شده دلیلی بر عقب ماندگی این صنعت نشود تا همچنان سوخت های فسیلی سردمداران تامین انرژی مصرفی کشورمان به حساب آیند و انرژی های نو همچنان مهر لوکس بودن را به پیشانی خود داشته باشد.

منبع:میزان

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo