به گزارش برق نیوز، آرسام هورداد مجری این طرح در این خصوص توضیح داد: ایده اولیه این پروژه با در نظر گرفتن روند توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و نیز چالش هدر رفت انرژی الکتریکی به میزان زیاد در مصارف روشنایی به ذهن متبادر شد.

وی افزود: در این میان تلفیق انرژی خورشیدی و استفاده از پنل‌های فتوولتائیک با مفهوم مهندسی روشنایی برای طراحی سامانه روشنایی بهینه در پژوهش‌های محققان و صاحبان صنایع از موضوعات حائز اهمیت به شمار می‌آید.

این پژوهشگر با اشاره به ضرورت تحقیقات زیربنایی به منظور اجرایی کردن سامانه‌ روشنایی، گفت: طراحی بهینه سامانه روشنایی مستلزم مطالعات بنیادین و شبیه ‌سازی دقیق پارامترها و اجزای مهم به‌ کار رفته در این سامانه است.

وی ادامه داد: در این راستا و در پژوهش انجام گرفته نکاتی در مورد طراحی سامانه‌های روشنایی بیان شده و سپس اجزای مختلف و حیاتی یک سامانه روشنایی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته‌اند. سپس با توجه به ویژگی‌ هر کدام از این بخش‌ها شبیه‌سازی‌ها و مدل ‌سازی‌های لازم انجام گرفت تا نتایج حاصل از این مدل ‌سازی‌ها به‌ عنوان مرجعی برای ساخت سامانه‌های روشنایی مبتنی بر انرژی تجدیدپذیر مورد استفاده قرار گیرد.

هورداد با بیان اینکه کلیه شبیه ‌سازی‌های صورت گرفته از جمله شبیه‌ سازی پنل فتوولتائیک، مبدل‌های افزاینده و کاهنده و سامانه روشنایی در نرم ‌افزارهای مرتبط چون سیمولینک، متلب و دایالوکس(Dialux) صورت گرفته و ماحصل آن نتایج مربوط به این بخش‌ها می‌باشد، افزود: در انتها و برای به ‌دست آوردن الگویی برای هوشمندسازی شبکه روشنایی از الگوریتم آموزش در شبکه ‌های عصبی مصنوعی استفاده شده است.

وی گفت: نتایج پژوهش نشان می‌دهد که سامانه فعلی روشنایی آزمایشگاه تبدیل و ذخیره پژوهشگاه مواد و انرژی از کارایی و راندمان لازم برخوردار نیست و لازم است تغییرات زیرساختی و بنیادین برای بهبود و بهینه ‌سازی کیفیت این سامانه صورت پذیرد که تلاش شده تا تعدادی از آنها در قسمت پیشنهادها ذکر شود ضمن این‌ که محاسبات نرم ‌افزاری از بهبود ۲۰ درصدی راندمان در صورت استفاده از لامپ‌های LED پیشنهادی در آزمایشگاه تبدیل و ذخیره انرژی حکایت دارد.

هورداد در پایان خاطرنشان کرد: پیاده ‌سازی عملی پروژه نیز بر اساس مطالعات زیرساختی در قالب چهار لامپ LED پنجاه واتی صورت گرفته است.

گفتنی است، این طرح طی دو سال و با راهنمایی سید محمود هاشمی نژاد و مشاوره نیما نادری در پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo