صادق زاده با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه هیات دولت خرید تضمینی برق به سه عامل خرید نفت ، هزینه محیط زیست و تبدیل انرژی بستگی دارد ، افزود : هزینه عامل نفت و هزینه محیط زیست چون کاهش یافته است ، هزینه خرید تضمینی برق نیز کاهش دارد.

به گزارش برق نیوز، وی در پاسخ به این سئوال که آیا با آلمانی ها بر سر قیمت خرید برق مشکل دارید ؟ گفت :‌ خیر، قیمت اعلام شده برای سرمایه گذاران ایرانی و خارجی یکی است و بیش از ۴۰۰ شرکت آلمانی برای سرمایه گذاری در ایران مراجعه کردند که برخی از آنها پروانه احداث گرفتند و برخی دیگر نیز حدود ۶۰۰ مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق امضا کردند و تعدادی از این شرکت ها نیز در حال نصب تجهیزات هستند.

صادق زاده با اشاره به اینکه فقط آلمانی ها برای سرمایه گذاری در انرژی های نو مراجعه نکردند ، گفت :‌ بعد از برجام مراجعه متقاضیان سرمایه گذاری در بخش انرژی های نو زیاد شده است.

وی افزود :‌ درباره قیمت هیچ تبعیضی برای سرمایه گذاران وجود ندارد و بسیاری از شرکت های آلمانی تا مرحله عقد قرارداد پیش رفتند و برخی هم در حال نصب تجهیزات هستند اما به خاطر کاهش قیمت نفت و هزینه های زیست محیطی نسبت به پارسال نرخ خرید تضمینی برق کاهش یافته است که برخی از شرکت ها گلایه مندند.

مدیرعامل سازمان انرژی های نو‍‍ِ ایران با اشاره به اینکه قیمت ها حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است اما این رقم در ظرفیت های کوچک ، کمتر و در ظرفیت های بزرگ کاهش بیشتری دارد، افزود : این نرخ در نیروگاه هایی با ظرفیت کوچک ۱۰ درصد و در ظرفیت های بیشتر حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد کاهش یافته است اما به طور متوسط قیمت خرید تضمینی برق ۳۰ درصد کاهش یافته است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo