داریوش باروتی با اشاره به اعلام طرح توانیر برای مشترکین صنعتی و کشاورزی، اظهار کرد: بر اساس این طرح، مشترکین کشاورزی که در چهار ساعت پیک مصرف (ساعات 19 تا 23) در کاهش مصرف برق با شرکت توزیع همکاری کنند، شامل تخفیفاتی از سوی شرکت توزیع برق می شوند و طبق این طرح در صورت عدم مصرف در این ساعات، حتی از پرداخت هزینه برق نیز معاف خواهند شد.

وی افزود: شرکت توزیع برق با راه اندازی سامانه‌های ارتباطی 121 و 38121 بسیاری از فرآیندهای خود را بدون حضور افراد قابل انجام کرده است و این موضوع بر ارتقای سلامت اداری تاثیرگذار بوده است.

مدیر امور برق شرق اصفهان اضافه کرد: طبق آمار تعداد پرسنل های امور برق شرق در سال 88 از 130 نفر به 115 نفر در سال 94 کاهش یافته است و این موضوع در حالی است که سالانه حدود شش هزار مشترک جدید به این امور اضافه شده است.

باروتی با بیان اینکه شرکت توزیع شهرستان اصفهان وظیفه توزیع برق در سطح فشار ضعیف و متوسط را دارد، ادامه داد: شرکت توزیع شهرستان اصفهان از هشت امور اجرایی تشکیل شده که امور نواحی، بزرگترین امور است و امور شمال شرق و امور شرق به ترتیب از لحاظ تعداد مشترکین، بیشترین مشترک را دارند.

وی خاطرنشان کرد: امور برق شرق اصفهان با وسعت 47 کیلومتر مربع دارای 150 هزار مشترک و طول شبکه های فشار متوسط حدود 300 کیلومتر و طول شبکه فشار ضعیف هوایی و زمینی حدود 900 کیلومتر و تعداد 712 پست هوایی و زمینی است.

مدیر امور برق شرق اصفهان به برنامه های تعریف شده این امور در سال جاری اشاره کرد و افزود: در سال جاری احداث 45 کیلومتر شبکه فشار متوسط زمینی و هوایی، نصب 50 ترانسفورماتور زمینی و هوایی و احداث بیش از دو کیلومتر روشنایی معابر در برنامه های امور برق شرق قرار دارد.

باروتی با بیان اینکه در سال 93 بالغ بر هفت میلیارد تومان پروژه بهینه سازی و نوسازی در محدوده امور برق شرق انجام شده، اضافه کرد: احداث 1500 متر شبکه فشار متوسط در جاده راران، احداث 500 متر شبکه فشار متوسط زمینی در خیابان خواجه عمید، احداث هزار متر شبکه فشار متوسط هوایی و زمینی در خیابان آذربهرام و نصب 200 مجموعه ارت میله ای با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 100 میلیون تومان از مهمترین پروژه‌های امور برق شرق در سال جاری بوده است.

وی به پروژه‌های روشنایی در دست اقدام امور برق شرق اشاره کرد و افزود: احداث روشنایی معابر در قسمت کندرو بزرگراه صیاد شیرازی به طول دو کیلومتر با نصب دو دستگاه ترانس با هزینه ای بالغ بر 285 میلیون تومان و همچنین بهینه سازی سیستم روشنایی معابر بیش از 250 اصله روشنایی در محدوده امور شرق با هزینه ای بالغ بر 28 میلیون تومان در اولویت برنامه های این امور است.

مدیر امور برق شرق اصفهان گفت: در سال گذشته مجتمع 540 واحدی فدک برق رسانی شد که در این مجموعه از کنتورهای هوشمند برق با قابلیت قرائت و کنترل از راه دور و قطع برق مشترک به دلیل استفاده بیش از میزان مجاز از راه دور و امکان اتصال به کنتورهای آب و گاز برای قرائت آنها از راه دور و … استفاده شده است.

باروتی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا از تمام امکانات کنتور هوشمند استفاده می شود، اظهار کرد: به دلیل محدودیت های آیین نامه ای نمی توانیم از برخی امکانات موجود در کنتورهای هوشمند استفاده کنیم و تنها از امکان قطع برق مشترک به دلیل بدهی و قرائت کنتور از راه دور بهره می بریم.

وی با بیان اینکه امور برق شرق اصفهان تاکنون هزار و 880 روز بدون حادثه را طی کرده است، به استفاده از پنل های خورشیدی اشاره کرد و ادامه داد: پنل های خورشیدی در حال حاضر به صورت پایلوت تنها در مدارس، مساجد و ادارات دولتی نصب شده است و به دلیل اینکه توجیه اقتصادی مناسبی ندارد، استقبالی از طرف مشترکان خانگی برای خرید و نصب این پنل های خورشیدی وجود نداشته است.

مدیر امور برق شرق اصفهان با اعتقاد بر اینکه دوره بازگشت سرمایه خرید و نصب پنل های خورشیدی حدود 10 سال است، گفت: یک کنتور 25 آمپر و پنج کیلووات، یک میلیون و 250 هزار تومان هزینه دارد در صورتی که همین میزان کیلووات با پنل های خورشیدی حدود 50 میلیون تومان هزینه در برخواهد داشت که البته 50 درصد آن را شرکت توانیر پرداخت خواهد کرد.

باروتی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه وزارت نیرو که هنوز به استان ها ابلاغ نشده، قرار است میزان برق تولیدی از پنل های خورشیدی توسط شرکت های توزیع خریداری شود تا با این کار خرید و نصب پنل‌های خورشیدی، توجیه اقتصادی پیدا کند.

وی ادامه داد: کمترین میزان تلفات شبکه های کشور مربوط به شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با حدود هشت درصد تلفات است. شرکت توزیع برق در راستای کاهش تلفات برق، سالیانه از صحت عملکرد 20 درصد مشترکین خود اطمینان حاصل می کند.

انتهای پیام

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo