بیست و هفتم تا بیست و نهم مهرماه سال جاری (هفته آینده) نخستین کنگره راهبردی نفت و نیروی کشور برگزار می شود. شنیدن نام کنگره ای که قرار است راهبردهای کلان کشور را در دو خش مهم اقتصاد همچون نفت و نیرو بررسی و اعلام کند؛ به ذهن این مسئله را می رساند که به خاطر وجود ابعاد کلان این کنگره، به طور حتم دستگاههای اقتصادی دولت برگزار کننده آن هستند. اما با مراجعه به سایت این کنگره، برگزار کننده آن باشگاه نفت و نیرو اعلام شده که در معرفی آن چنین آمده است: “باشگاه نفت و نیرو به عنوان یک سازمان مردم نهاد متشکل از مدیران،کارشناسان ارشد، محققان و صاحبنظران در زمینه­های راهبردی مدیریت، اقتصاد انرژی، فناوری، امور حقوقی و بازرگانی در حوزة نفت و انرژی در قالب فضایی غیرانتفاعی و غیرسیاسی است.”

با مراجعه به سایت باشگاه نفت و نیرو؛ اسامی افرادی آشنا به عنوان هیئت امنای آن به چشم می خورد که عبارتند از: محمد رضا نعمت زاده، بیژن نامدار زنگنه، محمد نهاوندیان، سید ابوالحسن سید خاموشی، مسعود نیلی، محمد ایروانی و محمد ملاکی که به عنوان اعضای اصلی و اکبر ترکان،  فریدون ثقفیان، حبیب امین فر، سید مهدی حسینی و سید مهدی میر معزی به عنوان اعضای علی البدل حضور دارند.

در مراجعه به بخش مأموریت این باشگاه در سایت آن اینگونه آمده است: “ماموریت باشگاه ایجاد بستری مناسب جهت گردهم آمدن و تبادل نظر خبرگان و برجستگان کشور، که در طول سال­ها در فراز و نشیب­های مختلف توانسته ­اند تجربه بیاندوزند و هر یک به نحوی صاحب نظر شوند، می­باشد که موجب ایجاد ارزش و توانی می­شود که کشور (اعم از قوای سه گانه، نهادهای علمی و تحقیقاتی و بخش خصوصی و … ) در مواردی که لازم بدانند و ضرورت ببینند به راحتی با کارآمدترین، سریع­ترین و بهترین روش می­توانند به آنان دسترسی داشته باشد و عملا این باشگاه می­تواند در حوزه­ فعالیتش در هر موردی که کار بدان ارجاع شود به عنوان یک اتاق فکر، موضوعات ارجاعی را بررسی کرده و نظر بدهد. لذا باشگاه توانایی ذاتی تبدیل شدن به یک اتاق فکر فعال را در هر زمان که اقتضا کند و اعلام نیاز شود، دارا می­باشد.”

حال سوال اینجاست که اعضای اقتصادی کابینه دولت، در وزارت خانه متبوع خود، جایی برای تعریف اتاق فکر ندیده اند که در باشگاهی غیردولتی گردهم آمده اند؟ آیا قرار است باشگاه نفت و نیرو، جای شورای عالی انرژی را بگیرد که عملا تعطیل شده است؟

باشگاه نفت و نیرو به عنوان نهادی به ظاهر خصوصی اما با حضور برخی اعضای کابینه دولت، قرار است نخستین کنگره راهبردی نفت و نیرو ایران با با محورهای زیر برگزار کند:

برق : ارتقای راندمان و ظرفیت توربین های گاز، هوشمندسازی شبکه توزیع، تغییر ساختار بازار برق
بالادستی نفت: حفاری‎های پیشرفته و هوشمند، لرزه­ نگاری، تولید در آب‎های عمیق، شیل گاز و شیل نفت، تکنولوژی­ های جدید تولید
پتروشیمی و پالایش: تبدیل اقتصادی گاز به پلی پروپیلن، افزایش چشمگیر ظرفیت الفین‎های گازی، پتروپالایش، تبدیل ته ماندهای سنگین عملیات پالایش
گاز طبیعی: LNG،GTL، افزایش راندمان­ ها و کاهش هزینه­ ها
بهینه‎سازی مصرف: مصرف انرژی در صنایع انرژی بر، توسعه ی صنعت ساختمان به سمت خانه سبز
انرژی‎های نو: کاهش هزینه‎ها و افزایش راندمان (خورشیدی و بادی)
خودرو: مصرف CNGدر خودروها، خودروهای هیبریدی و برقی، ارتقای راندمان

این نهاد می خواهد در روز پایانی کنگره مذکور، اقدام به برگزاری سمینار معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت نفت، انرژی و پتروشیمی ایران کند. کاری که پیش از این، به صورت رسمی از سوی وزارتخانه های دولتی انجام می گرفت نه اعضای کابینه دولت در قالب یک بخش غیردولتی.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo